Tvrtka Zurich Soft Robotics razvila je inteligentnu fotonaponsku fasadu nazvanu Solskin koja prati sunce.
Solskin može smanjiti potrošnju energije zgrade do 80% i proizvesti do 40% više električne energije u poređenju sa sličnim fasadnim sistemima.
Inovacija, razvijena u suradnji arhitekata i istraživača robotike sa ETH Zurich, predstavlja prvi inteligentni komercijalno dostupni omotač zgrada koji se adaptira u odnosu na klimu. Solskin se sastoji od fotonaponskih modula koji proizvode obnovljivu električnu energiju i osiguravaju sjenu za unutrašnjost zgrade.
Postavljen ispred prozora zgrade, Solskin može značajno smanjiti potrošnju energije, dok solarni moduli, koji prate sunce, mogu proizvesti do 40% više električne energije od drugih fasadnih sistema.
Korištenje umjetne inteligencije “Solskin AI” omogućava sistemu da se prilagođava potrebama korisnika, vremenskim uvjetima i potrošnji energije, dozvoljavajući kontrolu pozicije solarnih modula u realnom vremenu kako bi se postigla optimalna energetska efikasnost.
Pomjerajući se stalno kako bi se prilagodio okruženju, Solskin doprinosi većoj udobnosti i smanjenju potrošnje energije.